Technika medyczna
Technologia ultradźwiękowa zapewnia bezpieczeństwo użytkowania całego szeregu produktów techniki medycznej, poczynając od filtrów do dializ i masek do ochrony dróg oddechowych, a kończąc na narzędziach chirurgicznych.
Producenci urządzeń techniki medycznej stawiają sobie za cel zapewnienie im perfekcyjnej funkcjonalności, całkowitego bezpieczeństwa procesów realizowanych za ich pomocą i prowadzenia dokumentacji, oraz najwyższą jakość ich komponentów.
Nasze maszyny serii MS sonxTOP spełniają bez wyjątku niezwykle wysokie wymagania stawiane procesowi zgrzewania produktów dzięki starannemu prowadzeniu jego wyczerpującej dokumentacji. Jednocześnie urządzenia te cechuje maksymalna wydajność przy niewielkim zużyciu energii.
Systemy ultradźwiękowe MS sonxSYS oferują innowacyjne rozwiązania przeznaczone do stosowania w urządzeniach techniki medycznej i przemyśle farmaceutycznym, które można łatwo i precyzyjnie integrować w postaci modułów z nowymi systemami lub istniejącymi konstrukcjami.
OBSZARY STOSOWANIA W TECHNICE MEDYCZNEJ
URZĄDZENIA LABORATORYJNE I ANALITYCZNE
Wybór technologii zgrzewania ultradźwiękowego do obróbki elementów przeznaczonych do stosowania w medycynie jest idealnym rozwiązaniem ze względu na wysokie wymagania jakościowe, które powinny spełniać elementy obrabiane. Gwarantowane są ich wysoka szczelność, wytrzymałość, optymalny komfort noszenia, jak również minimalizacja liczby cząstek stałych, tworzących się w procesie zgrzewania. Dzięki opracowanej w naszej firmie metodzie starannego monitorowania procesu technologicznego i prowadzenia jego kompletnej dokumentacji jest to doskonałe rozwiązanie obróbki elementów z tworzyw sztucznych, stosowanych w technice medycznej, które muszą spełniać wysokie wymagania jakościowe i cechować się długą żywotnością.
Nasze wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy również do opracowywania nowych, innowacyjnych produktów, gwarantując naszym klientom w każdym wypadku optymalne rozwiązanie, dostosowane ściśle do ich wymagań. Ponadto nasza firma posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 13485 i ISO 14001, dzięki czemu spełnia
wysokie standardy jakości i posiada system zapewnienia jakości, gwarantujący sprawną realizację projektów, w tym również w zakresie techniki medycznej.
- Filtr do dializy
- Element sterujący
- Laryngoskop
- Zasobnik dozujący
- Obudowa
- Głowica natryskowa
- Tuleja uchwytu
- Pompa krwi
- Zasobnik medyczny
- Uchwyt
- Obudowa przetwornika
- Kultura komórkowa
ARTYKUŁY HIGIENICZNE
- Maska do ochrony ust i nosa
- Wkładki
FILTRY
- Filtry krwi
- Filtry
- Filtry infuzyjne
RODZAJE OBRÓBKI METODĄ ZGRZEWANIA ULTRADŹWIĘKOWEGO
Produkty medyczne przeznaczone do stosowania w stanie sterylnym musi cechować odpowiedni stopień higieniczności. Warunkiem trwałego zapewnienia tego stanu jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju obróbki, którym jest w tym wypadku technologia ultradźwiękowa.
- Rodzaje obróbki zalecane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA
- Rodzaje obróbki wg ISO 14644-1 i -2 (pomieszczenie czyste*)
- Rodzaj obróbki wg dyrektywy MDR
- Rodzaje obróbki zalecane przez Europejską Agencję Leków EMA (UE)
* Pomieszczenie czyste przeznaczone jest do wyposażenia w jak najszerszą gamę urządzeń techniki medycznej. Zdjęcie: Kunststoff Christel GmbH & Co. KG
RODZAJE TWORZYW STOSOWANYCH W PROCESIE ZGRZEWANIA ULTRADŹWIĘKOWEGO
- Metale
- Tworzywa sztuczne
- Termoplasty
- Plastik
- PA – poliamid
- PC – poliwęglan
- ABS
- PMMA
- Materiały opakowaniowe
Urządzenia ultradźwiękowe przeznaczone do produkcji masek do ochrony dróg oddechowych i odzieży ochronnej
Do zagadnień związanych z ochroną i bezpieczeństwem przykłada się obecnie większą wagę niż kiedykolwiek przedtem.
Z przyczyn związanych z pandemią przedmiotem codziennego użytku stały się maski do ochrony dróg oddechowych. Tym większą wagę przybiera komfort ich noszenia oraz swoboda oddychania przez nie. Maski produkowane metodą zgrzewania ultradźwiękowego gwarantują dłuższy okres użytkowania, a tym samym stanowią optymalny wybór dla pracowników służby zdrowia.
Chronią nas przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową, oraz działaniem drobnego pyłu, dymu i/lub aerozoli. Maski, podzielone na klasy ochrony (FFP1, FFP2, FFP3; N95, KN95), przeznaczone są do stosowania w razie konieczności filtracji cząstek stałych.
Technologia zgrzewania ultradźwiękowego przyczynia się również do optymalizacji produkcji odzieży ochronnej.
Wdrażane przez naszą firmę rozwiązania w zakresie technologii ultradźwiękowej projektowane są z myślą o mało- średnio- i wielkoseryjnej produkcji masek.
Zalety
- Wysoki komfort noszenia dzięki trwałej miękkości włókniny
- Miękkie krawędzie zgrzewów
- Wysoka wytrzymałość tasiemek elastycznych na rozciąganie
- Atrakcyjna estetyka i wysoka trwałość materiału
- Możliwość stosowania zarówno w medycynie, jak i innych dziedzinach życia
- Cięcie i zgrzewanie odbywa się w ramach jednej operacji technologicznej
Często zadawane pytania z dziedziny techniki medycznej
Istnieją różnorakie metody mechaniczne i termiczne. Metody termiczne obejmują w zasadzie następujące możliwości: pasowanie na gorąco, zgrzewanie elementem grzejnym, zgrzewanie elektrooporowe, zgrzewanie prądami wysokiej częstotliwości, zgrzewanie laserowe, zgrzewanie mufowe, zgrzewanie obrotowo-tarciowe, zgrzewanie wibracyjne, zgrzewanie gorącym gazem.
Każda z tych metod jest dobierana w zależności od elementu, wymogów i potrzeb jakościowych, a także ekonomiczności danej metody obróbki
Zgrzewanie ultradźwiękowe w odróżnieniu od innych metod nie wymaga stosowania jakichkolwiek rozpuszczalników ani innych dodatków. Ponadto narzędzia do zgrzewania nie rozgrzewają się, dzięki czemu traci znaczenie czas nagrzewania i chłodzenia, a tym samym wzrasta wydajność produkcji.
Proces zgrzewania ultradźwiękowego wykorzystywany jest m.in. do produkcji urządzeń laboratoryjnych i analitycznych, artykułów higienicznych, membran, filtrów, adapterów i złączy.
Procesem takim jest przede wszystkim technologia spajania ultradźwiękowego, która staje się coraz bardziej popularna ze względu na wszelkie swoje zalety – patrz „Zalety zgrzewania ultradźwiękowego”.
Tak, a ponadto można zagwarantować pełną poprawność i stabilność oraz szczegółowe monitorowanie jego przebiegu, jak również identyfikowalność produktów i rejestrację danych.
Tak, elementy stosowane w przemyśle medycznym mogą w tym wypadku spełniać wysokie wymagania w zakresie wytrzymałości, szczelności i generowania jak najmniejszej liczby cząstek stałych w otaczającej atmosferze.
Referencje klienta – firmy Jonas & Redmann Group GmbH
„Decydujące znaczenie dla działalności produkcyjnej firmy Jonas & Redmann ma możliwość uzyskania niezawodnego serwisu i wsparcia ze strony naszych dostawców. Dzieje się tak w przypadku firmy MS Ultrasonic Technology Group.”
Maik Albrecht – Dyrektor ds. Produkcji firmy J&R
ROZWIĄZANIA PRODUKTÓW STOSOWANYCH W TECHNICE MEDYCZNEJ
Zostały one opracowane z myślą o specyficznych dla przemysłu opakowaniowego rozwiązaniach aplikacyjnych, które można łatwo, modułowo i dokładnie zintegrować z nowymi koncepcjami lub istniejącymi systemami.
eneratory i konwertery, transformatory amplitudowe i sonotrodes, zasilacze i ultradźwiękowe spawarki ręczne.
Dzięki potężnym, lecz kompaktowym urządzeniom z serii ultradźwiękowej, MS Ultrasonic Technology Group uzupełnia portfolio produktów w dziedzinie technologii ultradźwiękowych.